Välimus on paljudele jaoks elus väga olulisel kohal, mõne jaoks isegi kõige tähtsamal kohal, mille kõrval kõik muu jääb tahaplaanile. Paljud meist seavad oma välimusele kõrgeid standardeid, kohati ka ebarealistlikult kõrgeid, mida ei ole lootustki saavutada. Kõrged nõudmised välimuse suhtes toovad sageli kaasa pettumuse ja masenduse, kui me ei suuda nendele ideaalidele vastata. Nii nagu me seame standardeid iseenda välimusele, teevad paljude meist seda ka teiste inimeste suhtes. Me vaatame kaasinimesi ja hindame neid: liiga paks, liiga kõhn, vormist väljas. Või siis: milline suurepärane keha, tahaks ise ka selline olla. Välimus on asi, mida on inimese puhul kergesti märkame ja selle põhjal on kerge oma peas luua seoseid nagu
paks, järelikult laisk,
paks, järelikult ebatervislik
paks, järelikult sööb mingit rämpsu ja ei liiguta ennast
Miks ma nendest näidetes kasutan järjest sõna „paks“ on see, et väga suures osa on rahulolematus oma kehaga seotud kehakaaluga või ütleme visuaalse kehavormiga. Kuigi põhjuseid, miks me enda või kehadega rahul ei ole on mitmeid, võib sagedasemaks pidada liiga suurt kehakaalu. Väga paljud inimesed on õnnetud seetõttu, et nad kaaluvad rohkem kui sooviksid või näevad välja paksemad kui sooviksid.
Tegelikult on see, kui meie kehakaal on liiga suur või õigemini kui meie keharasvasisaldus on liiga kõrge, halb asi. Küsimus ei ole mitte esteetikas vaid selles, et kui kehas on liiga palju rasva, siis on mõjub see varem või hiljem tervisele halvasti. Et rasvumine soodustab südame-veresoonkonnahaigusi, II tüüpi diabeeti, liigeshaigusi jne on kõigile teada ja tänase jutu mõte ei ole mõte nendest haigustest pikemalt rääkida. Aga selle põhjal võib öelda, et kui rasvumine muudab meid rahulolematuks, siis see on teatud määral positiivne asi. Kui me millegagi rahul ei ole ja tahame selles osas muutust, siis see võib olla motiveerivaks jõuks.
Halb on aga see kui me vihkame oma keha ja mõnikord koos sellega ka iseennast. See ei aita meil soovitud muutusi saavutada, pigem halvab meie tegevustahet ning võib süvendada halbu harjumusi nagu näiteks toidust lohutuse otsimist.
Kui tahame oma vormi parandada, siis on see pikk teekond. See teekond on piisavalt pikk selleks, et see õnnestub meil siis kui me tunneme end selle kestel hästi. Kui sa kaalud näiteks 90 kg ja soovid kaaluda 65 kg, siis läheb päris kaua aega enne kui sa 65 kg peale jõuad. Sa selle teekonna kestel oled veel pikka tunduvalt suuremas kaalus kui 65 kg, näiteks 80 kg, 82 kg, 85 kg. Ja võib kindel olla, et vahepeal tuleb ka tagasilööke. Ja kogu selle aja jooksul on sul lihtsam kui sa oled oma kehaga sõber, sest sa tunned end siis paremini ja sul on rohkem motivatsiooni.
Eelnevalt öeldu ei tähenda, et sa peaksid oma kehaga rahul olema. See on täiesti mõistetav, et sa soovid oma keha osas muudatust. Aga sa ei pea võtma praegust olukorda sellisena, et see on lõputult halb. Sa ei pea tundma enda praeguses punktis halvasti.
On väga lihtne öelda: Ära vihka oma keha! Palju raskem on oma kehasse tegelikkuses positiivsemalt suhtuda. Siiski oleks meil kergem olla oma keha suhtes sõber, kui ühiskond oleks kehade suhtes sallivam. Kui me kõik kaasinimesi nende välimuse alusel kritiseeriksime, kui oleks vähem halvakspanevaid pilke ja märkusi, oleks meil kõigil kergem oma kehasse paremini suhtuda.
Kõigil inimestel on õigus teha oma elus valikuid. Ja igaühel on õigus olla ükskõik millise kehaga. Aga igaühel on õigus soovida ka muutusi oma keha suhtes ning tegutseda selle nimel, et neid muudatusi saavutada.
Igaühel on õigus elada tervislikult või ebatervislikult vastavalt oma soovidele. Tegelikult ei ole meie elustiil kunagi 100% tervislik või 100% ebatervislik, vaid midagi selle vahepeal. Ja tegelikult me ei saa ka päris täpselt öelda, mis see 100% tervislikkust tähendab.
Samuti võib igaüks oma elustiili osas teha muutuseid. Me ei pea täna sööma seda, mida ei eile. Kui me eile sõime pitsat, popkorni ja kooki, siis see ei tähenda, et me täna ei tohiks teha teistsuguseid valikuid. Kui me eile vedelesime terve päevad diivanil teleka ees, siis see ei tähenda, et me täna ei võiks minna metsa jalutama või leida tee spordisaali.
Ja me võime seda kõike teha ükskõik, milline ka meie keha ei oleks. Ükskõik kui halvas vormis me ka ei oleks, me võime alati ennast natuke rohkem liigutada. Ükskõik kui rasvunud me ka ei oleks, me võime alati oma järgmise toidukorra teha teistsuguse. Keegi ei ole liiga paks, et spordiklubisse või jooksurajale minna!
Isegi kui me suuda oma eesmärke saavutada, on meil tervislikumast elustiilist ikkagi kasu. Isegi kui me ei suuda soovitud 65 kg jõuda, siis meie tervise seisukohast on see ikkagi parem kui me ennast veidi rohkem liigutame ja veidi rohkem pöörame tähelepanu sellele, mida me endale suhu topime. J kui me ennast rohkem liigutame, siis on meil ka tuju parem. Igal juhul on parem olla aktiivne paks kui diivanile vedelev paks.
Kehapositiivsus on EstFiti jaoks väga oluline väärtus ja me leiame, et igaühel peab olema õigus tunda end oma kehas hästi. Seetõttu on EstFit oma spordiriiete valikul arvestanud sellele, et neid oleks erinevatel kehadele. Meil leidub nii XS kui XXL suuruseid. Meie poolt müüdavad Gavelo ja NEBBIA riided on kõrge kvaliteediga ja istuvad hästi seljas. Ka kehvemas vormis olevad inimesed tunnevad ennast nendes hästi, sest igal ühel peab olema õigus ennast hästi tunda ja hea välja näha.